MANGA NEDİR?

Merhaba Onigirim;


Yeni başlayanlara özel her şeyi baştan anlatmaya karar verdiğim için biraz derine inmekte fayda var. İlk yazımda sizlere manga hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmak için burdayım. Dedeniz sizi seviyor. (๑・̑◡・̑๑)

Manga nedir?

Manga, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan manga kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Almanca kökenli bu kelime Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre farklı anlamları olan;

- On kişilik asker birliği

- Savaş gemilerinde deniz erlerinin yattığı koğuş

- Japon çizgi romanı

anlamlarına gelmektedir.


Bizi ilgilendiren kısmı ise bariz bellidir. Bizim için manga, tutkunları tarafından takip edilen asya köklenli karikatür, çizgi roman dizilerine verilen isimdir.


Aslında tüm bunların dışında Manga dünyayı kasıp kavuran bir kültürün parçasıdır. Manga bir çeşit Japon çizgi romanlarına verilen isimdir. Japonya'daki tüm yazılı basınların neredeyse çeyreğini mangalar oluşturmaktadır. Yani manga, sektörün büyük bir kısmına hakim.


MANGA'NIN TARİHİ

Modern mangalar İkinci Dünya Savaşı sonralarında ortaya çıkarken, ilk mangaların temeli 1920'lerde basılan eğlence dergilerine kadar dayanmaktadır. Eğlence haricinde Asya kültüründe mangalar kahramanlık ve propoganda unsurları için de kullanılırken, ikinci dünya savaşından sonra mevcut halini almıştır.

MANGA ÇİZİMLERİ

Manga çizimi ve sanatının neredeyse 800

yıla yakın ve sürükleyici bir geçmişi vardır.


12. yüzyılda yapılan mağara resimlerinin figürleri abartılmış ve kaba bir şekilde yapılmış olsa da, bugünkü manga çizimlerine benzerdir. Özellikle o zamanlar hayatta olan “Toba” adında Budist bir din adamının çizdiği “Chroujuugiga” adlı eseri, kendi sesini duyurmuştur.


1702’ de “Shumboko Ono” adlı ünlü manga sanatçısı, bu resimlerden bir kitap çıkarabilirim, diye düşündü. Ortaya çıktığında hikayeden daha çok resim koleksiyonu gibi duruyordu.


Man Ga


1800’ lü yıllar boyunca Manga kelimesi, üzerinde karikatürler olan tahta blokları, özellikle Hokusai Katsushika’ nın 1819’ da çıkarmış olduğu ve öğrencilerine kendisinin yapmış olduğu skeç, çizim ve karikatürleri adlandırmıştır.

Bu skeçlerini Çince olarak “man(rastgele) ga(çizim)” olarak dile getirmiştir.


Bu sanatın 12. yüzyıldaki ve bugünkü halinin aşırı benzemesi değişmez bir gerçektir.

İngiliz Charles Wirgman 1862 yılında, Japonyayla ilgili haberleri yayımlayan “Japan Punch” adlı bir dergi çıkarttı. Dergisinde, gölgelendirmeden perpektife bir sürü farklı teknik uyguladı ve zeka dolu bir tarz kullandı. Dergiyi takip eden Fransız George Bigot gibi birçok Avrupalı karikatürcü, bu türün peşinden giderek örnekler vermeye başladılar. Ardından Japon sanatçılar da bu türü benimsediler ve asıl değişim başladı. Japonlar, o zamana kadar kullandıkları fırçaları bırakıp kalemle çizmeye başladılar.


Japan Punch dergisi, daha sonrasında Yokohama’ nın “Mamaru Chimbun”(1877) dergisinin liderliğinde bütün büyük Japon şehirlerinde kendini gösterdi. Bu dönemde günümüze kadar kalan şey ise, çoğu mangada “İngilizce” kelimelerin kullanılmasıdır.


Sol görüşlü mangakalara göre, manga devrim gibiydi. Böylece Nihon Mangaka Renmei (Japon Manga Sanatçıları Federasyonu) gibi birçok bağımsız manga federasyonu kuruldu.


MANGAKA NEDİR?

Mangaka (漫画家) Japonca'da çizgi roman sanatçıları için kullanılan bir kelimedir. Japonya dışında manga, genelde Japon çizgi romanını belirtir ve mangaka da genelde manga sanatçısını anlatır.


AKABON

Başka bir manga türü olan, kırmızı mürekkep ile basılan “akabon” , 1960’larda Osaka’da sokaklardaki satıcılar tarafından satılmaya başlamıştır.


Shin Takarajima (Yeni hazine adası)

Tezuka Osamu (o zamanlar lakabı “Manga Tanrısı” ‘ydı) Shin Takarajima (Yeni hazine Adası) adlı eseri akabon formatıyla yayımlandı.

Tezuka Osamu “Manga Tanrısı”

1959–1961 süresi boyunca Japon ekonomisi gelişmiş ve basın-yayın ve medya sektörleri büyük bir gelişme kaydetmiştir. Manga dergilerinin ve mangaların haftalık yayınlanması, mangaların televizyonla baş edebilmesini sağladı. Televizyon ve manga birbirine destek çıkmış, hatta bu mangaların animasyonları yapılıp televizyonlarda sunulmuştur.


Böylece manga animasyonu olarak tanımlanan “anime” hayatımıza girmiştir.


Milli bir sembol: Doraemon

"Doraemon" ismi yaklaşık olarak "başıboş" anlamındadır.


1974’ te Mangası yayımlanan Doraemon, kısa süre içerisinde kendi sesini duyurmuştur. Hatta o kadar okunmuş ki, 20–30 yıl boyunca tutulmuş, inanılmaz derecede büyük bir kitle sahibi olmuştur. Dürüstlük, cesaret vb. konuları ele aldığı için tam anlamıyla ulusal bir manga olmuştur. Günümüzde de hala televizyonlarda verilmektedir.

Yazımı okuduğun için teşekkürler onigirim. Umarım yeterli bilgiye sahip olmuşsundur. Merak ettiğin bir konu yada eklemek istediğin bir şey varsa yorumlarda seni bekliyor olacağım.


♪───O(≧∇≦)O────♪

60 görüntüleme
 

©2020, Otaku tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

  • Instagram
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now