ANİME NEDİR?


Kon'nichiwa onigirilerim,


Bu yazımda sizlere Anime ve animenin tarihinden bahsedeceğim. Kulaklıklarımı takıp Conan Gray’ın Heather şarkısını dinlemeye başladıysam yazmaya hazırım demektir.ANİME NEDİR?

Anime, sözcük anlamıyla animasyon olan Fransızcadan alınmış bir sözcüktür. Kendine has çizim yöntemleri ile çizilmiş Japon kökenli bir sanat eseridir. Anime, mangaların televizyon ya da sinema sektöründe yeniden uyarlanması olduğunu söyleyebiliriz. Anime mangaların izlenebilir halidir.


“Manga Nedir?” başlıklı yazıma giderek Manga’nın tarihi ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz:

https://www.otakutr.com/post/manga-nedi̇r


Anime sektörü, Japonya’da önemli bir yer arz eder. Bu bakımdan anime sektörüne ülke içinden ve ülke dışından oldukça fazla yatırım vardır. Ayrıca Animelerin izleyici kitlesinin Japonya ile sınırlı olmadığını söyleyebiliriz. Animeler dünya çapında genişleme göstermiş ve bu genişlemeye hız kaybetmeden devam etmektedir.


Animenin Tarihi

Anime, Japon film yapımcılarının 1900’lü yılların başlarında Amerikan, Alman, Fransız ve Rus animasyon yöntemlerini öğrenmesi ve uygulamaya başlaması ile ortaya çıkmıştır.

Animasyon yöntemlerinin Japonya’daki ilk temsilcisi “Osami Tezuka” adlı sanatçıdır. Japonları çağdaş anime ile buluşturan ilk kişidir. Osami Tezuka genç yaşlarda, kamerası ile Walt Disney ve Max Fleischer adlı yapımcıların eserlerini örnek alarak küçük animasyonlar çekmeye çalışır. Animenin öncüsü konumunda olan Osami Tezuka’yı takip eden sanatçılar anime adı verilen yeni bir tarz oluştururlar.


Japonya’da manga çizimleri 1970’li yıllarda yoğun ilgi görmeye başlar. Bu ilgi mangaların animasyonlarda kullanılmaya başlamasını sağlar. Osami Tezuka ve takipçilerinin çabaları ile animenin günümüzdeki hali ortaya çıkmaya başlar. Mecha adı verilen ve robotlar ile ilgili olan animelere şekil veren Osami Tezuka’nın mecha tarzında açtığı yolu Go Nagai ve diğer mangakalar geliştirir.


1980’li yıllarda büyük bir sıçrama gösteren mecha türü animeler bu dönemin klasikleri olarak tarihe geçmiştir. Bu başarıda en büyük katkı Yoşiyuki Tomino’ya aittir. 1980’li yıllarda anime Japonya tarafından önemli bir sektör olarak kendini kanıtlar ve büyük yatırımlar ile üretime geçilir. Animelerin önem kazanması ile mangalara verilen önem ve ilgi de üst seviyelere ulaşır. 1980’de Japonya’da büyüme gösteren animeler 1990’lar ve 2000’li yıllarda tüm dünyada popülaritesini arttırır.


Animelerin Görsel Özellikleri

Anime ve mangaların karakterlerinde, dış görünüş olarak küçük bir ağız, iri gözler, uzun kollar ve uzun bacaklar vardır. Mangakaların, karakterlerine bu görüntüyü vermelerini, Japonların kısa boyları ve küçük gözleri konusunda kompleksli olmasına bağlayan genel bir görüş hakimdir.  Bu görüş tamamıyla hatalıdır. Mangakaların karakterlerini bu şekilde çizmelerinin sebebini manganın tanrısı Osami Tezuka’nın ilk çizimlerine bağlayabiliriz. Fakat o da bu çizim örneklerini Amerikan animasyonlarının önemli isimlerinden olan Walt Disney’den esinlenerek yapmıştır. Kısaca söylemek gerekirse Anime karakterlerinin tipik dış görünüşünün sebebi animeden daha eski tarihi olan animasyonlara bağlamak gerekir.

Anime ve manga karakterlerin diğer belirgin özellikleri bunlar ile sınırlı değildir. Yukarıda bahsedilen özelliklerin yanı sıra renkli, ilginç saç modelleri, abartılı jest ve mimikleri de animelere özgüdür.

Anime Çizgi Film midir?

Bu sorunun evet ya da hayır demek kişinin -aklına- ʕʘ‿ʘʔ göre değişen durumdadır. Nitekim, anime kültüründen uzak kişiler için bütün animelere “çizgi film” damgasını vurmak pekte zor değil. Fakat bu soruyu herhangi bir anime tutkununa sorucak olursanız tepkileri kesinlikle -Dayak mı yemek istiyorsun?!- yada yukarıda eklediğim görsel gibi olucaktır. Helede bir otaku ile konuşuyorsanız...


( ̄^ ̄)ゞGenellikle anime kültüründen uzak kişiler için anime ve mangaların çizimlerden yapılıyor olması -Anime çizgi filimdir.- demeleri için yeterlidir. Anime tutkunları için ise bu “zumzuk“ yiyebileceğiniz kadar büyük bir olay halindedir.


Çizim farkı öncelikli konulardandır. Animenin çizim teknikleri çizgi filmlerden çok farklıdır. Anime Japon üretimi yapımlardır. Çizgi filmler çocuklara hitap ederken animelerin hitap ettiği bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaşa ve her kitleye hitap edecek bir anime vardır. Animeler içerisinde yetişkinlerin ilgisini çekecek birçok öğe bulunabilir. Animelerde, çocukların izlemesinin yasak olduğu, ebeveynleri olmadan izleyemeyecekleri ve sadece yetişkinlere uygun olan animeler bulunmaktadır. Animeler, çizgi filmler gibi dar konularla sınırlandırılmazlar. Çizgi filmler, macera aksiyon gibi konulardan çıkmazken animeler bu konuda oldukça zengindir. Animelerde karakterlerin bir alt hikayesi olabilmektedir. Çizgi filmlerin aksine uzun soluklu olabilen animelerde herhangi bir yan karakterin bile bir geçmiş hikayesi olabilir. Hatta sırf yan karakteri daha iyi anlatabilmek için animelerde 3-4 bölümlük yer ayrılabilmektedir. Animelerin haftada bir yayınlandığını düşünecek olursak bu bir aylık bir sürece denk gelmektedir. Yani bir yan karakter için izleyici ana hikayeyi bir ay beklemek zorunda kalabilmektedir. Bu durum animelerde karakterlere ne kadar önem verildiğini göstermektedir.

Akla ilk gelen anime: Pokémon

Pokémon, özelliklede ülkemizde her yaş kitlesinin bildiği bir animedir. Japonca Pocket Monsters unvanından kısaltılan ve şu anda İngilizce olarak Pokémon the Series olarak reklamı yapılan Pokémon, 1 Nisan 1997'de Japonya'da Tokyo TV'de gösterilen bir Japon anime televizyon dizisidir.


Anime, tüm dünyada izleyicileri ile buluşmaya ve yeni izleyiciler kazanmaya büyük bir hızla devam etmektedir.


   ε=ε=ε=ε=ε=ε=┌(; ̄◇ ̄)┘


i lov u ヌリボ

Eklemek istediğiniz ya da konuşmak istediğiniz herhangi bir konu varsa yorumlara yazabilir yada benimle iletişime geçebilirsiniz onigirilerim.26 görüntüleme
 

©2020, Otaku tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

  • Instagram
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now